April 4 – Mine Awareness Day
4 квітня цивілізований світ відзначає Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності щодо розміновування.
Цей день був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 2005 році, щоб привернути увагу до проблеми мін та вибухонебезпечних залишків війни, які продовжують загрожувати життю мирного населення навіть після завершення бойових дій.
Основна мета цього дня:
– Підвищення обізнаності про небезпеку мін та вибухонебезпечних предметів;
– Підтримка зусиль із розмінування та допомоги жертвам мін;
– Спонукання країн та організацій до активної участі у боротьбі з мінною загрозою.
За оцінками ООН, у понад 60 країнах й регіонах світу досі залишаються заміновані території. Це створює серйозну загрозу для цивільного населення.
Для України День мінної просвіти має особливе значення, оскільки через російську агресію значні території залишаються забрудненими мінами та нерозірваними боєприпасами, що ускладнює відновлення життя на деокупованих землях.
За оцінками української влади та міжнародних організацій:
– Близько 30% території України можуть бути забруднені мінами, нерозірваними боєприпасами та іншими вибухонебезпечними предметами – це понад 174 000 км², що приблизно дорівнює територіям таких країн, як Бангладеш або Сирія.
– Найбільш забруднені області України: Харківська, Київська, Чернігівська, Херсонська, Донецька, Луганська, Запорізька та Миколаївська.
Долучайтесь до спільноти тих, хто формує культуру безпеки!
Спільно з Міністерством освіти і науки України, ДСНС, UNICEF Ukraine та EdEra нагадайте молоді правила мінної безпеки.
З 2022 року Україна – найбільш замінована країна у світі. Тож, діти та молодь можуть натрапити на вибухонебезпечні предмети просто під час прогулянки, особливо на територіях, де велися бойові дії.
«Наші сапери щодня знешкоджують тисячі вибухонебезпечних предметів. Процес обстеження та розмінування триває дуже ефективно, проте займе десятки років, на превеликий жаль, навіть за найактивнішої міжнародної підтримки. Тому, без перебільшення, максимальне інформування населення, особливо молоді та дітей, є вкрай важливою складовою безпеки їхнього здоров’я та життя. Поінформованість збереже життя людей, що ще може бути більш цінним? Враховуючи нинішню ситуацію в Україні, в нас немає стовідсотково безпечних територій. Кожна людина має це усвідомлювати та діяти виважено і чітко під час виявлення вибухонебезпечних предметів – в жодному разі не чіпати їх, не намагатися самотужки ліквідувати, а терміново звертатися до відповідних служб, котрі професійно займаються питаннями протимінної діяльності», – наголошує голова «Благодійного Фонду «Перший фонд відновлення України», полковник ДСНС у відставці Роман Пальчиков.
Отже, присвятіть у цей день щонайменше 10 – 15 хвилин правилам мінної безпеки. Це може бути коротка бесіда з молодими людьми та дітьми, показ відео або навіть гра. Головне, щоб діти та молоді люди запам’ятали ключові правила: не підходити, не чіпати, 101 набирати!
Використовуйте готові офіційні та перевірені інформаційні матеріали, щоб якомога більше людей пригадали у цей день ключові правила безпеки. Бо безпека – це життя!